logo Vyplniť prihlášku

7 aktivít pre plnohodnotný čas s deťmi počas prázdnin

Prázdniny sa už pomaly blížia a vy ako rodičia už zaiste premýšľate nad tým, ako vaše deti počas voľných dní doma zabavíte. Nezabúdajte však, že práve tieto dni sú pre vás ideálnou príležitosťou pre váš zmysluplný spoločný čas. A keďže v našej škôlke a škole kladieme veľký dôraz práve na vnímavý a zážitkový prístup, na základe našich skúseností sme pre vás spísali tipy na spoločné aktivity, ktorými vaše deti zabavíte, a zároveň podporíte ich zdravý vývin. 

  1. Spoločné čítanie kníh

Čítanie kníh s deťmi a spoločné rozprávanie sa o prečítaných príbehoch je najlepším spôsobom, ako v nich podnietiť lásku ku knihám a vzdelaniu. Nie každé dieťa však o čítanie kníh s rodičom javí záujem. Dôležitý je preto výber správnej knihy, ktorá ho zaujme nielen príbehom, ale aj ilustráciami. Práve to aplikujeme aj my v našej škôlke a škole používaním kníh so zaujímavým obsahom a spracovaním, ktoré prirodzene motivujú k učeniu. A ono to skutočne funguje. Inšpirujte preto vaše ratolesti k čítaniu aj doma. Čítanie pomáha rozvíjať ich trpezlivosť, pamäť, kreativitu a učí ich tichej činnosti, a sústredeniu. Do spoločného čítania môžete vložiť napríklad aj prvky interakcie. Pýtajte sa ich, ako asi bude príbeh pokračovať, a ako by v danej situácii reagovali. Ukážte im úžasný svet príbehov a fantázie, aby čítanie doma i v škole nevnímali ako povinnosť.

  1. Spoločenské hry 

Spoločenské hry sú skvelou príležitosťou na zábavu celej rodiny. Vyberte pre deti hru vhodnú ich veku a venujte im svoj voľný čas. Hier je na trhu mnoho – od klasického pexesa, cez Človeče nehnevaj sa až po Čierneho Petra. Aj keď sa vám môže zdať, že takéto hry ich veľa nenaučia, opak je pravdou. Spoločenské hry učia deti dodržiavať pravidlá, deliť sa, počkať kým, prídu na rad, aj prehrávať. Nenechávajte ich vždy vyhrať. Je dôležité, aby vedeli, že prehrávanie je prirodzenou súčasťou života, a je zároveň priestorom na zlepšovanie sa. Keď sa naučia prehrávať, dokážu sa ľahšie preniesť cez zlyhania a prehry v ich ďalšom živote.

  1. Tvorivé dielne

Tvorivé dielne pomáhajú rozvíjať kreativitu, predstavivosť, jemnú motoriku a priestorové vnímanie. Nechajte preto deti upustiť uzdu ich fantázie. Nezasahujte do ich tvorivej činnosti a neopravujte ich diela. Ak však naopak chcú, aby ste tvorili spolu s nimi, načúvajte im. Či už si spolu kreslíte, maľujete, striháte alebo tvoríte z plastelíny, pomáhajte im zrealizovať ich predstavu, nie tú vašu. Tvorte z voľne dostupných vecí, čo máte doma alebo z predmetov nazbieraných vonku. Vyrobte si spolu napríklad cestovinový náhrdelník, papierové vianočné ozdoby či auto z krabice od topánok. Urobte zo spoločného tvorenia zážitok, pretože najdôležitejšia je práve radosť a chuť objavovať nepoznané.

  1. Spoločné domáce práce

Aj keď sa vám rodičom môže zdať zapojenie detí do domácich prác ako nezaujímavá činnosť, pre ne je naopak zaujímavá. Domáce práce, ako je pečenie, varenie, upratovanie či vykladanie práčky, im navyše pomáhajú získavať praktické zručnosti pre každodenný život. S rastúcim vekom im môžete zveriť napríklad aj krájanie zeleniny pod dozorom či samostatné činnosti, ako je vynesenie smetí, zbieranie prádla a prestretie stola. Vedie ich to k samostatnosti, zodpovednosti a dodáva im to sebadôveru. Zároveň sa medzi vami vytvára silnejšia väzba podnietená vzájomnou dôverou a pocitom opory.

  1. Stavebnice a stavanie bunkrov

Stavebnice sú pre zdravý detský vývin významne dôležité. V rannom veku stimulujú jemnú motoriku, vo vyššom veku podnecujú fantáziu, podporujú predstavivosť a priestorové vnímanie. Či už spolu s deťmi staviate magnetickú stavebnicu, lego, puzzle či bunker z vecí z vašej domácnosti, spoločné stavanie im dá naozaj veľa. Venujte im preto všetku svoju pozornosť a nechajte sa unášať vlnou ich predstavivosti. Zvoliť môžete napríklad aj opačný prístup, a to stavanie stavebnice podľa predlohy. Menšie deti to zvládnu len s vašou pomocou, tie staršie neskôr aj samé. 

  1. Pohyb na čerstvom vzduchu

Choďte s deťmi von za každého počasia. Spoločné prechádzky prospejú aj vám. Spestriť si ich môžete športovou aktivitou. Zabicyklujte si, zahrajte si loptové hry alebo sa len tak ponaháňajte. Pre deti je pobyt na čerstvom vzduchu spojený s pohybom veľmi dôležitý. Zlepšuje ich fyzické aj psychické zdravie. Aj obyčajná prechádzka nemusí byť nudná. Pri prechádzke lesom skúmajte s deťmi jeho krásy, pri prechádzke po lúke, objavujte jej tajomstvá. Prebuďte v nich zvedavosť a všetko, čo ich zaujíma, im rozumne vysvetlite. Spoločný čas strávený na čerstvom vzduchu vám obom dá omnoho viac ako spoločná návšteva obchodného centra.

  1. Návšteva kultúrnych podujatí

Spôsobov, ako plnohodnotne tráviť čas s deťmi, je veľa. Niekedy je však pre rodičov kľúčový práve výber danej aktivity. Ak potrebujete zmenu, prezrite si, aké podujatia sa konajú vo vašom okolí. Kino, divadelné predstavenie, výstava, prehliadka múzea či koncert – možností je veľa. Návšteva kultúrnych podujatí rozšíri vašim deťom obzory a podnieti ich vzťah k umeniu. Prirodzeným spôsobom navyše spoznajú, ako sa majú v závislosti od podujatia v spoločnosti správať. Spoznávajte s nimi rozmanitosť kultúrneho sveta. Časom sami zistíte, ktoré podujatia ich zaujímajú najviac. Ich sebavedomie a dôveru môžete potom podporiť napríklad aj prenechaním rozhodovania. Nech sami vyberú, kam spolu pôjdete. 

Plnohodnotný a zmysluplný čas strávený s deťmi je pre ne mimoriadne dôležitý. Vyžaduje si však vaše sebazaprenie, pretože všetky spomínané aktivity sú neporovnateľne náročnejšie ako spoločné sledovanie televízie či rozprávok v mobile. Pozitívny dopad na váš vzájomný vzťah je ale obrovskou pridanou hodnotou. Preto, aj keď ste unavení alebo sa vám nechce, doprajte vašim deťom plnú pozornosť a strávte s nimi spoločný čas bez televízie a mobilu. Táto hodnotná investícia sa vám neskôr zaručene vráti.

Späť na úvod